1.

Intensyfikacja i podniesienie jakości badań na Uniwersytecie Warszawskim

 

Uważam, że obecnie najważniejsze sprawy dla badań naukowych na UW to: ułatwienie badaczom zdobywania i realizacji grantów, strategiczna modernizacja infrastruktury oraz wsparcie wydawnictw UW w poszerzaniu zasięgu międzynarodowego. Rektor musi być oparciem i podejmować działania, które pozwolą potęgować korzyści Uniwersytetu mierzone rozwojem zespołów badawczych, tematów badań i liczby publikacji w prestiżowych czasopismach.

 

Cele szczegółowe:

  • Doskonalenie wewnętrznego systemu grantowego, wzmocnienie obsługi badań w Centrali i na Wydziałach, wspieranie publikacji międzynarodowych pracowników Uniwersytetu Warszawskiego poprzez system nagród wewnętrznych, rektorskich i dziekańskich.
  • Zwiększenie poziomu interdyscyplinarności badań stosowanych.
  • Pomoc w pozyskiwaniu partnerów i środków w celu tworzenia międzynarodowych grup badawczych.
  • Przegląd, rozwój i optymalizacja wykorzystania zaplecza badawczego w postaci infrastruktury badawczej przy zachowaniu integralności jednostek.
  • Wsparcie w tworzeniu sieci czasopism o zasięgu międzynarodowym (wraz z uzyskaniem możliwie najwyższego impact factor- IF).
  • Wsparcie wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego (i ich digitalizacja).
  • Wspieranie jednostek pozawydziałowych i międzywydziałowych.
2.

Poprawa pozycji międzynarodowej Uniwersytetu Warszawskiego – badawczej i dydaktycznej

 

Uniwersytet Warszawski jest najlepszą uczelnią w Polsce i jedną z najlepszych w Europie Środkowo-Wschodniej. Moim priorytetem jako Rektora będzie dbanie o systematyczne podnoszenie rangi UW. Po wejściu w życie Ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, Uniwersytet wymaga modernizacji zarządzania. Zmiany mają umożliwić podniesienie kategorii dyscyplin, zwiększenie wymiany międzynarodowej kadry i studentów, podniesienie pozycji Uniwersytetu w międzynarodowych rankingach.

 

Cele szczegółowe:

  • Wzmocnienie pozycji lidera w badaniach naukowych i dydaktyce w Polsce. Poprawa pozycji w regionie i w świecie m. in. poprzez tworzenie i przystępowanie do międzynarodowych grup badawczych.
  • Zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia kadry i wspólnoty studenckiej.
  • Zwiększenie liczby akredytacji programów i Wydziałów.
  • Uniwersytet jako atrakcyjny partner dla najlepszych uczelni i instytucji badawczych w Europie i na świecie.
  • Podwyższenie, docelowo, wszystkich dyscyplin naukowych Uniwersytetu do kategorii A, A+ .

3.

Wdrożenie współpracy Uniwersytetu Warszawskiego z otoczeniem gospodarczym

 

Otoczenie gospodarcze i społeczne otwiera nie tylko możliwości pozyskania środków finansowych, ale i zbudowania partnerstwa, w którym razem łatwiej odpowiadać na potrzeby współczesnego społeczeństwa. Relacje z otoczeniem budować należy w każdy możliwy sposób, zaczynając od usprawnienia procedur transferu technologii i intensyfikacji współpracy z absolwentami, z których wielu, ze względu na pozycję w firmach, administracji państwowej i europejskiej stanowi niezastąpiony zasób. Razem jesteśmy w stanie wprowadzić Uniwersytet do czołówki rankingów.

 

Cele szczegółowe:

  • Zwiększenie roli UW jako atrakcyjnego partnera dla uczelni krajowych, zagranicznych, biznesu i administracji publicznej oraz pożądanego kooperanta dla instytucji UE.
  • Budowa i rozwój sieci partnerów naukowych i biznesowych.
  • Realizacja programów zwiększenia i dywersyfikacji przychodów dla UW oraz dla jego pracowników dzięki współpracy z otoczeniem.
  • Dynamizacja kontaktów z absolwentami UW funkcjonującymi w administracji publicznej i otoczeniu gospodarczym.

4.

Zwiększenie i dywersyfikacja przychodów Uniwersytetu Warszawskiego, poprawa efektywności wykorzystania przychodów i aktywów rzeczowych oraz wzrost zarobków pracowników.

 

Niestabilna sytuacja gospodarcza, a także zmiany w zasadach wspomagania nauki wymagają dywersyfikacji przychodów zapewniającej stabilność prowadzenia badań, działań dydaktycznych, a także inwestowania w infrastrukturę. Znaczny potencjał pracowników UW sprawia, że pozyskiwanie grantów NCN, NCBR czy UE zawsze będzie realne, zwłaszcza przy odpowiednim wsparciu organizacyjnym. Same granty i subwencje mogą jednak nie wystarczyć do zapewnienia dynamicznego rozwoju i poprawy sytuacji materialnej pracowników, a im więcej elastycznych środków finansowych, tym więcej możliwości przekuwania świetnych pomysłów w pierwszorzędne projekty. Konieczne jest zatem znalezienie nowych źródeł finansowania, by uniezależnić Uniwersytet od jednego strumienia finansowego, co pozwoli na zrównoważony rozwój i - docelowo - na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego. Wspomniana już poprawa współpracy z otoczeniem gospodarczym i pozyskanie strategicznych partnerów to jeden z czynników mających wpływ na zwiększenie i dywersyfikację dochodów.

 

Cele szczegółowe:

  • Poprawa realokacji oraz zwiększenie efektywności wykorzystywania posiadanych środków finansowych oraz aktywów rzeczowych.
  • Zwiększenie liczby projektów zamawianych i realizowanych z partnerami zewnętrznymi.
  • Rozwój badań stosowanych jako bazy do stabilizacji finansowej UW.
  • Pozyskiwanie nowych źródeł finansowania Uniwersytetu, w tym środków prywatnych.
  • Dywersyfikacja źródeł finansowania.
  • Udział finansowy pracowników w projektach komercyjnych typu start-up powstających na UW.

5.

Wspieranie rozwoju pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Warszawskiego

 

Uniwersytet jest instytucją publiczną i jako taki jest finansowany także ze źródeł państwowych. Jednak nie można ograniczać jego rozwoju nie korzystając ze wszystkich prawnie dozwolonych możliwości związanych z pozyskiwaniem środków i sposobami ich wydatkowania. Nie można zaniedbać zrównoważonego rozwoju badań i dydaktyki, do którego konieczne jest upowszechnienie komercjalizacji wyników badań, tworzenie start-upów i popularyzowanie postawy pro-przedsiębiorczej. Środki wpływające do budżetu Uniwersytetu z działania komercjalizacji, inkubatorów przedsiębiorczości i UoW Venture Capital Fund będą wykorzystane dla wszechstronnego wsparcia wszystkich pracowników Uczelni - zarówno badaczy, jak i administracji, bez której sukces tych pierwszych, a więc całej Uczelni, nie byłby możliwy.

 

Cele szczegółowe:

  • Poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa socjalnego pracowników UW (opieka zdrowotna, przedszkola, żłobki, mieszkalnictwo, domy studenckie, infrastruktura sportowa i kulturalna, hala widowiskowo-sportowa, ośrodki wypoczynkowe, dom seniora).
  • Przygotowanie przejrzystych ścieżek rozwoju zawodowego połączonych z awansem finansowym.
  • Inwestowanie w kapitał intelektualny pracowników, w tym pracowników administracji połączone z awansem zawodowym.
  • Wzmocnienie pozycji i roli doktorantów i studentów - w szczególności poprzez wspieranie rozwoju kół naukowych, zwiększenie udziału doktorantów i studentów ostatnich lat studiów w badaniach; pomoc w publikowaniu rezultatu badań.
  • Zwiększenie roli komercjalizacji wyników badań połączone z partycypacją pracowników.
  • Wsparcie organizacyjne staży i praktyk dla studentów oraz doktorantów.
  • Aktywizacja postaw proprzedsiębiorczych (UoW Venture Capital Fund, start-upy, inkubatory przedsiębiorczości).
  • Zwiększenie liczby projektów realizowanych z partnerami zewnętrznymi.

6.

Zrównoważony rozwój Uniwersytetu Warszawskiego przy intensyfikacji wykorzystania Planu Wieloletniego Rozwoju

 

Przyszłość UW to odpowiedzialne zarządzanie i rozwój jego zasobów. Wymaga to wzmocnienia jednostek uczelni, każdego jej filaru, poprzez zintegrowane planowanie, rozważne inwestycje, w tym z wykorzystaniem bezpiecznych dla środowiska zasad (green building, budownictwo pasywne), powszechny system informacji dla pracowników o UW, umożliwiający współdzielenie zasobów na korzystnych dla każdego zasadach. Chciałbym by Uniwersytet był liderem w kształtowaniu świadomości ekologicznej, umiejętnie wykorzystywał możliwości, np. Programu Wieloletniego Rozwoju, zapewniając rozwój i bezpieczeństwo pracownikom.

 

Cele szczegółowe:

  • Współdzielenie i racjonalne wykorzystanie zasobów UW.
  • Unowocześnienie i usprawnienie procesów zarządczych na UW.
  • Stworzenie Smart University - inteligentne, proekologiczne rozwiązania w zakresie użytkowania zasobów, w tym infrastruktury, energii i elementów majątku ruchomego.
  • Intensyfikacja wykorzystania środków finansowych w ramach Programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”.
  • Równomierny rozwój podstawowych filarów Uniwersytetu (kapitału ludzkiego, badań naukowych, dydaktyki, Wydziałów i innych jednostek pozawydziałowych, administracji, systemu bibliotecznego, kwestury, infrastruktury i bazy materialnej, bazy socjalnej, kulturalno-sportowej).
  • Nasz Uniwersytet powinien stać się liderem w kształtowaniu świadomości ekologicznej i klimatycznej.
  • Implementacja sharing economy w wykorzystaniu zasobów Uniwersytetu.
  • Unowocześnienie i usprawnienie procesów zarządczych na Uniwersytecie.

7.

Poprawa sytuacji absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego na rynku pracy

 

Gospodarka ewoluuje w bardzo szybkim tempie, a z nią rynek pracy. W ciągu trzech do pięciu lat, a więc w okresie, w którym student pozostaje w murach Uczelni, zapotrzebowanie na specjalistów zmienia się nawet kilkakrotnie. Powstają nowe zawody - także takie, do których trudno się przygotować poprzez edukację formalną – i nowe możliwości zarobkowania. Przed absolwentami otwierają się ogromne możliwości, a Uczelnia musi im asystować w przygotowaniu się do ich wykorzystania. Uniwersytet jest odpowiedzialny za wszechstronne przygotowanie absolwentów poprzez dostarczenie im zarówno wiedzy, kompetencji językowych, jak i narzędzi analitycznych na najwyższym poziomie. Odpowiedzialny jest także za wyposażenie studentów w cenione na świecie dyplomy, które będą biletem do satysfakcjonującej i dobrze opłacanej pracy.

 

Cele szczegółowe:

  • Zwiększenie rozpoznawalności międzynarodowej dyplomów UW m. in. przez upowszechnienie akredytacji Wydziałów i kierunków studiów.
  • Stworzenie hubów przedsiębiorczości, aktywizacja postaw pro-przedsiębiorczych wśród absolwentów.
  • Wzmocnienie i lepsze wykorzystanie istniejących, a także nowych Biur Karier.
  • Wspieranie absolwentów UW na rynku pracy krajowym i międzynarodowym przez wypracowanie efektywnych modeli współpracy z pracodawcami.
  • Realizacja większej liczby programów międzynarodowych kończących się podwójnymi dyplomami.
  • Dostosowanie programów nauczania do wymagań rynku i standardów światowych.
  • Zwiększenie liczby Wydziałów prowadzących dydaktykę z programami w języku obcym i akredytacjami międzynarodowymi.
  • Zacieśnienie i upowszechnienie więzi absolwentów z Uniwersytetem.
  • Promocja inicjatyw biznesowych absolwentów UW – Konkurs Przedsiębiorca Roku UW.
  • Rozwój kompetencji społecznych oraz uzupełnienie, zmiana i rozwój kwalifikacji nabytych przez absolwenta UW poprzez rozszerzenie oferty studiów podyplomowych i szkoleń na Uniwersytecie.

Masz pytania do Prof. Alojzego Z. Nowaka,
kandydata na Rektora UW?



×
prof. zw. dr hab.

Alojzy Z. Nowak


  • O sobie
  • Dorobek naukowy
    ▼
    • Biogram
    • Publikacje
  • Wybory 2020
    ▼
    • Program wyborczy
    • Listy poparcia
    • Informacja wyborcza
    • Media
  • Inne aktywności
  • AZS
    ▼
    • Sport w moim życiu
    • Akademicki Związek Sportowy
  • Galeria
  • Pytania i odpowiedzi
    ▼
    • Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
    • Masz Pytanie do kandydata?
  • Kontakt
Ta strona używa ciasteczek (cookies) zgodnie z Polityką Prywatności. W Twojej przeglądarce możesz zmienić ustawienia dotyczące przechowywania lub dostępu do cookies. Polityka Prywatnościok