W wyborach w roku 2020 przedstawiłem program wyborczy zatytułowany „Uniwersytet 2.1 – Uniwersytet Warszawski wobec wyzwań XXI wieku”, który składał się z siedmiu głównych celów strategicznych. Dziś mogę powiedzieć, że w kadencji 2020-2024 zrealizowaliśmy wiele kluczowych inicjatyw, które w pełni odpowiadały założeniom przedstawionym w moim programie wyborczym. Regularne raporty i prezentacje osiągnięć, wyników i rezultatów działań zawarte w Sprawozdaniach Rektora stanowią przejrzyste podsumowanie aktywności całej Społeczności Akademickiej na naszej uczelni. Te osiągnięcia nie tylko odzwierciedlają plan działania na lata 2020-2024, ale także wytyczyły ścieżkę dla dalszego rozwoju naszej instytucji, ukazując potencjał naszych przyszłych osiągnięć. Dotychczasowe dokonania stanowią solidną bazę dla kontynuacji rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego w duchu założeń programowych lat 2020-2024. Nie sposób opisać tu in extenso wszystkie działania, jakie zostały podjęte w ostatnich trzech latach, realizujące przyjęte w 2020 r. cele strategiczne. Wskażę zatem na niektóre z nich:
Moim wielkim marzeniem było ponowne utworzenie Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 2020 nie było podstaw prawnych do jego utworzenia, dlatego nie wpisałem tego punktu do mojego programu wyborczego, choć wielokrotnie bardzo otwarcie informowałem, że jako rektor zrobię wszystko, co możliwe, aby takie uwarunkowania stworzyć.
Przychylność środowiska akademickiego oraz pozytywne nastawienie ustawodawcy umożliwiły zmiany w Ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i otworzyły drogę do realizacji tego celu. Ostatecznie w 2022 r., po ponad siedemdziesięciu latach przerwy, ponownie powołaliśmy na Uniwersytecie Warszawskim Wydział Medyczny, umożliwiając i przyspieszając tym samym rozwój badań w zakresie nauk medycznych. Uzyskaliśmy pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla nowouruchomionego kierunku lekarskiego, a w 2023 r. przeprowadziliśmy pierwszą rekrutację na studia, gdzie o jedno miejsce ubiegało się przeszło trzydzieści osób.
Misję Wydziału Medycznego będziemy realizowali m.in. na gruncie umów o współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym i Warszawskim Szpitalem Południowym. Z Wojskowym Instytutem Medycznym – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie zawarliśmy strategiczną umowę, określającą zasady współpracy organizacyjnej, dydaktycznej oraz badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Warszawskim.
Wydział Medyczny będzie miejscem integrującym badaczy tak z Uniwersytetu Warszawskiego, jak również z innych ośrodków akademickich. Stanowił on będzie swoisty Hub, który służyć będzie prowadzeniu najbardziej zaawansowanych badań na światowym poziomie. Co ważne, już dzisiaj Uniwersytet Warszawski prowadzi badania w zakresie nauk medycznych na najwyższym poziomie, o czym świadczą liczne granty i projekty badawcze.
Wydział Medyczny otwiera nową perspektywę, z jednej strony umożliwiającą rozwój medycyny w powiązaniu z naukami podstawowymi, z drugiej otwierającą medycynę na korzyści płynące z czerpania z nauk społecznych i humanistycznych. Zaledwie jeden rok funkcjonowania Wydziału Medycznego pokazuje dużą integrację niemal wszystkich wydziałów UW oraz korzyści płynące dla tych wydziałów ze wspólnych działań na rzecz rozwoju kierunku lekarskiego. Prowadzą one wraz z WIM wspólne projekty badawcze i dydaktykę na Wydziale Medycznym. Niektóre z projektów uzyskały wieloletnie finansowanie i już obecnie są w realizacji.
Głęboko wierzę, że dzięki badaniom prowadzonym na naszym Uniwersytecie takie zagadnienia jak przykładowo cyfryzacja medycyny, wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji w diagnostyce czy robotyka wejdą na wyższy poziom rozwoju, a także ich społecznego rozumienia.
Prowadzimy zaawansowane rozmowy w zakresie współpracy i podpisania umów m.in. z Harvard Medical School, Oxford Medical School oraz z wydziałami medycznymi z uniwersytetów tworzących 4EU+.
Utworzenie Wydziału Medycznego na UW jest również realizacją misji, jaką Uniwersytet Warszawski powinien pełnić wobec społeczeństwa w zakresie kształcenia na najwyższym poziomie przyszłych lekarzy. Nasz Wydział Medyczny ma być jednocześnie hubem umożliwiającym prowadzenie badań przy wykorzystaniu uniwersyteckiego zaplecza badawczego i intelektualnego, miejscem realizacji pracy naukowej zarówno z zakresu medycyny, jak i nauk pokrewnych. Będzie także instytucją promującą lekarzy zdobywających stopnie naukowe oraz ośrodkiem konsultacyjnym dla potrzeb leczenia trudnych przypadków klinicznych.
W rezultacie intensyfikacji źródeł finansowania badań i wsparcia administracyjno-organizacyjnego aplikacji o przyznanie grantów badawczych zwiększyła się na UW zarówno liczba pozyskiwanych grantów, jak i liczba publikacji wyników prowadzonych badań w prestiżowych czasopismach o zasięgu międzynarodowym.
Poprzez szereg podjętych działań Uniwersytet Warszawski staje się coraz bardziej atrakcyjnym partnerem dla najlepszych uczelni i instytucji badawczych w Europie i poza jej granicami. Świadczy o tym znaczący wzrost pozycji UW na liście Szanghajskiej oraz w rankingu QS i The Time Higher Education Ranking.
Podjęliśmy działania zmierzające do zwiększenia roli Uniwersytetu Warszawskiego jako atrakcyjnego partnera biznesu i administracji publicznej, co przyniosło wymierne efekty. W latach 2020-2024 wzrosła liczba umów partnerstwa strategicznego, co skutkowało pozyskaniem dodatkowych środków finansowych z przeznaczeniem na badania stosowane, studia zamawiane i zakup dodatkowej aparatury badawczej. Co równie istotne, zwiększone zostały także możliwości odbywania przez naszych studentów, studentki, doktorantów i doktorantki staży i praktyk w firmach partnerskich.
W tej kadencji przeprowadziliśmy cały szereg działań, których celem było podniesienie kwalifikacji nauczycielek i nauczycieli akademickich, pracowniczek i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, doktorantek i doktorantów oraz studentek i studentów. Zaliczyć do nich należy:
Nowy akademik na Kampusie Służewiec.
Duży nacisk położyliśmy na sprawy socjalne i płacowe.
Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku „Kiry”
Wzmocniliśmy pozycję i rolę studentów i studentek, doktorantów i doktorantek oraz realizowaliśmy inicjatywy, których celem była poprawa ich warunków socjalnych:
Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie
Już w pierwszych tygodniach mijającej kadencji, w obliczu realnego zagrożenia utraty niewykorzystanych środków, podjęliśmy intensywne działania, których celem było po pierwsze, uzyskanie zgodny na wydłużenie realizacji Programu Wieloletniego do roku 2027, i po drugie, zintensyfikowanie realizacji inwestycji objętych tym programem. Obydwa cele udało się osiągnąć. Kolejnymi krokami było wprowadzenie systemu monitorowania i udostępniania wyników realizacji prac inwestycyjnych, uporządkowanie praw własności do działek, na których powstały i miały powstać inwestycje. Pomimo trudności zewnętrznych (wojna w Ukrainie, pandemia, inflacja, brak materiałów budowalnych, recesja w sektorze budownictwa) zrealizowaliśmy projekt zgodnie z wcześniejszymi harmonogramami opracowanymi w fazie planowania.
W czasie kadencji rozpoczęliśmy proces unowocześniania i usprawniania procesów zarządczych na Uniwersytecie. Tu wymienić należy między innymi:
Zawsze byłem zdania, że budowanie więzi z Uniwersytetem jest procesem, który rozpoczyna się na długo przed złożeniem dokumentów w procesie rekrutacyjnym na studia i trwa niejednokrotnie przez całe życie. Z tego powodu myślenie o przyszłych absolwentach Uniwersytetu Warszawskiego musi rozpocząć się na etapie projektowania koncepcji kształcenia czy układania programów studiów. Kierując się tymi zasadami podjęliśmy szereg działań i inicjatyw. Wymienić tu należy m.in.:
Przeprowadziliśmy także wiele innych działań, które wykraczają poza zakres przewidziany moim programem wyborczym na lata 2020-2024. Należą do nich m.in.:
Informacje kontaktowe
Adding {{itemName}} to cart
Added {{itemName}} to cart